Drát

20. května 2012 v 15:06 | Hank009 |  Články
To, že nemám rád Dr. Ratha (čti dráta), jsem věděl hned, jak se stal ministrem. Tenkrát to totálně posral a stejně zůstal v politice. Proč? Asi neměl dost peněz. O hrabivosti našich politiků by se dalo napsat mnoho stránek. Ale to, co udělal Dr. Rath, šokovalo celou veřejnost. Proč ale? Já jsem zůstal ledově klidný.
To, že všichni berou úplatky jsem věděl dávno. To, že dostáváme dotace z EU a neumíme je efektně používat, se taky ví delší dobu. Co to ale ve skutečnosti znamená nenapíše nikdo. Tak vám to napíšu já.
Někdo, (a teď to myslím obecně, nejde o Dr. Ratha) kdo má styky si řekne, (nebo jeho manželka si to myslí, záleží na tom, o koho jde) že by se mu hodila vila nebo auto, či jachta. Což něco stojí. Rozhodne se třeba, že někde pozvedne školství. Například někde vytvoří vysokou školu či gymnázium. Vybere lokaci, firmu a předběžně domluví všechny okolnosti. Všem je snad jasné, že vytvořit školu není jen tak. Takže všem slíbí jakýsi osobní podíl za to, že tenhle nesmysl, který je absolutně k ničemu, podpoří. Nemyslím teď, že školy jsou nesmysl, ale když otevřete školu za velké peníze a nejsou žáci, co by do ní chodili, tak to nesmyslem zavání. Proběhne obrovská mašinerie všech lobistů a lidí do toho zapletených. Nejprve se vytvoří projekt. Už tady je cena přestřelená. Nedivte se. Projekt musí vypadat tak, aby zadání vyhovovalo konkrétní firmě. Potom se na celou věc podívají právníci a vytvoří, dle zákona, veřejnou zakázku. Ta cena za tuto práci je znovu vyšší, než by měla být. Důležitým úkolem je totiž vytvoření zakázky šité na míru oné konkrétní firmě, která ji má vyhrát. Takže proběhne výběrové řízení (trapná věc se zalepenými obálkami) a ejhle, náhodou vyhrála ta firma, která byla předběžně dohodnuta. Že tu práci udělá za dvojnásobné peníze nemůže nikoho pobouřit. Jde o to, že pouze tato firma disponuje potřebnou technikou a zázemím, které je v projektu vyžadováno. Proto máme vítěze a ať to na první pohled vypadá divně, nikdo s tím nic neudělá, protože žádná jiná firma neodpovídá projektovým předpokladům. A když se někdo diví, proč to vyhraje firma, která je nejdražší, tak se vše může jednoduše vysvětlit. Situace se dál řeší následovně:
Firma, co vyhrála se stává subdodavatelem. Což znamená, že si na tu práci najme jinou firmu. Většinou tu, co byla ve výběrovém řízení, nabídla nejnižší cenu, ale nevyhrála. Takže našemu vítězi zbude jen tak balík peněz. Ale pozor! Tyto peníze jsou už předem rozdělené a je vždy dohodnuto, kolik kdo dostane. Záleží na tom, jakou má funkci a vliv. Lobisti, vítězná firma, projektanti, právníci, zkrátka každý, kdo pomohl svou troškou do mlýna k tomu, aby se celý nesmysl uskutečnil. Nakonec ten, kdo chtěl jachtu, (nebo manželka chatu) má na ni najednou peníze. Černé peníze, které je nutné ještě proprat. Takže se pak nedivte, že většina politiků vlastní různé firmy. Ono ve skutečnosti stačí třeba koupit dům a za dva měsíce ho bez jakýchkoliv úprav prodat za dvojnásobnou cenu. Šup a máme vyhráno. Máme čisté peníze a jde se zvesela koupit jachta.
Nejsměšnější na tom všem je, že i když se na to přijde, nemůže nikdo nic namítat, protože je to všechno prohnané našimi děravými zákony. První co se dělá, když vyjde nový zákon je totiž to, že se hledá jiná finta, jak ho obejít. Zvláštní na tom je, že příprava zákona a jeho uvedení v platnost, trvá měsíce. Jak tento nový zákon obejít se všichni dozví ještě ten den ve večerních zprávách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama