Elketronický náhradník

2. května 2012 v 14:16 | Hank009 |  Články
Ministerstvo zdravotnictví chce zakázat kouření elektronických cigaret všude tam, kde je zakázáno kouřit klasické cigarety. Hájí se tím, že tato cigareta může u ostatních lidí vyvolávat pocity bažení po nikotinu a že to může mít neblahý vliv na děti. Jaký je ale rozdíl v tom, jestli člověk takzvaně baží po nikotinu a jde ven si zapálit cigaretu klasickou? Nebo případ dětí. Copak děti nevidí ostatní lidi kouřit na veřejných prostranstvích? Myslím si, že žádný. Člověk, který si tuto elektronickou cigaretu koupí jedná ze tří důvodů. Za prvé ušetří peníze, za druhé může kouřit i tam, kde to s normální cigaretou není možné a za třetí si i šetří zdraví, protože jde jen o nikotin a ne o velká množství dehetu a jiných toxických látek obsažených v klasických cigaretách. Argumenty, s nimiž Ministerstvo přišlo mi přijdou poněkud chabé. Co takhle argumenty, které se podobají více skutečnosti. Například to, že tyto elektroniky se staly v poslední době obrovským boomem a spousta kuřáků na ně přechází. Co to znamená? Jde o to, že stát má z tabákových výrobků ohromné peníze. Protože jsou tak návykové a lidi s tím jen těžko přestávají, je to trvalý a nemalý příjem do státní kasy.
Představte si teď situaci, kdy by nakonec všichni začali kouřit zdravě. Tedy alespoň zdravěji a utratili by za to míň peněz. Zní to až tak logicky, že se stát a dokonce Ministerstvo zdravotnictví bojí o zisky z tabákových výrobků. Takže se zachovají tak, že elektronické cigarety postaví mimo zákon a lidé už nebudou mít tak velkou potřebu přecházet na tuto alternativu obyčejné cigarety.
Okamžitě se tedy naskytuje otázka: Jde Ministerstvu zdravotnictví o naše zdraví nebo spíš o zisky do státní pokladny z tabákových výrobků?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sudánec Sudánec | 31. července 2012 v 18:03 | Reagovat

Ono se není čemu divit, že státu se tato situace nelíbí. Ty peníze o který příjde totiž nejsou malý!Celkovou daň u cigaret tvoří spotřební daň a DPH. Počítejme, že krabička cigaret stojí 69 Kč. Spotřební daň je vypočítána v minimální výši. Spotřební daň u krabičky činí 42 Kč (20 ks x 2,10 Kč) a DPH 11,50 Kč. Celková daň činí 53,50 Kč, tedy 77,5 % konečné ceny cigarety.
A když si spočítáme že průměrný kuřák přešel z krabičky denně na e-cigaretu, je to v tomto případě škoda na daních 19527,5 za rok. Když vezmeme v potaz počet e-kuřáků z celé čR je to pořádná díra do rozpočtu. Na jednom ze známějších fór o "elektrice" je registrováno 5371 uživatelů to máme jen od této "malé" skupiny lidí průser v hodnotě 104 882 203,- za rok a to by nasralo nejednoho ministra financí.

2 hank009 hank009 | 31. července 2012 v 18:17 | Reagovat

Když to člověk vidí v těch číslech, tak je to otřesné. Těší mě, že se najde někdo, za koho mluví čísla. Jasné, přehledné, vypovídající.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama