Kobylky

24. října 2012 v 17:51 | Hank009 |  Postřehy odjinud
Vždycky jsem si myslel, že čím víc peněz budu vydělávat, tím budu šťastnější. Nevím, kdo mi to vtloukal do hlavy nebo kde jsem to vzal. Dokázal jsem vydělávat třikrát víc, než mám teď. A byl jsem na tom hůř. Dvě stovky pro mě byly jako nic, ani jsem to nepovažoval za peníze. Měl jsem třikrát víc a stejně jsem poslední týden čekal na výplatu jako na smilování. Že jsem žil lepší život? Vůbec ne. Dokázal jsem akorát to, že přes všechny ty prachy jsem přestával věnovat pozornost věcem nejdůležitějším - lidem kteří mě obklopují a s kterými trávím volný čas. Myslel jsem si, že když budu chtít, tak si koupím všechno, dokonce i štěstí. Že když budu mít splín, zajdu si na pivko a pár panáků a druhý den nebude problém.
Dlouhou dobu, co jsem s penězi na štíru, jsem se s tím nedokázal smířit a pořád si jen balamutil hlavu nesmysly, jak přijít k penězům. Je to všechno blbost. Konzumní způsob života nevede nikam. Pokud nemáte záliby, přátele a čas na ně, jsou vám všechny prachy světa úplně k ničemu. Stáváte se víc a víc povrchnějšími a čím hloupější a dražší zábava, tím si víc myslíte, že musí stát za to. Jsme jako kobylky, které se nedívají doprava ani doleva a žerou na co přijdou. Hlavně rychle, rychleji a na důsledky nikdo nehledí.
Nepotřebuji jezdit v drahém autě, mít barák jako kráva a čtyřikrát ročně jezdit na dovolenou. A už vůbec ne k moři. Co to je za dovolenou celý den ležet na pláži plné lidí, natírat se opalovacím krémem a plavat v moři, kde nemám nic jiného na práci, než neustále měnit směr a vyhýbat se dalším zoufalcům? Jaký to má přínos? To je nejpovrchnější způsob jakým lze zabít čas. A nejlepší ze všeho, je koupit si obří televizi s HD rozlišením, čumět na hodinové bloky stupidních reklam a nechat si masírovat mozek hovadinama typu ordinace a dalších přihlouplých seriálů. Stejně ani za čas nepoznáte, že je obraz kvalitní. Akorát když se budete muset dívat na telku s horší kvalitou obrazu, mylně si budete myslet, že si neužíváte naplno. Neužíváte si naplno tu hromadu reklam na věci, které vůbec nepotřebujete.
Vezměte si raděj dvě stovky, hezky se oblečte, jděte si večer do divadla, kde vám bude parta lidí předvádět něco smysluplnějšího. Pokud teda nejdete na úplnou kravinu. Už jen ta cesta, všechno okolo vstupenek, usedání do sedaček a ta chvilka předtím než představení začne, je zážitek. Chvilka, kterou si dneska nikdo nedokáže užít. Chvilka napětí, kdy se těšíte na začátek jak dítě na dárky pod stromečkem. Jasně, raději si vytáhnete mobil a ještě jednou se podíváte na facebook, jestli tam náhodou někdo nevložil nějakou opileckou fotku nebo stupidní rádoby moudro, které někde zkopíroval.
Vezměte dvě stovky a sejděte se spolu s bandou přátel na koncertě, dejte si čtyři pivka a vykládejte do noci. Nebo se jděte projít ven, když je tam hezky. Sedněte si na lavičku a jen vnímejte poslední hřejivé paprsky tohoto roku a užívejte si toho pocitu. Bude vás to hřát a když se podíváte na ostatní, co kolem jdou, spěchají, nakupují věci co nepotřebují, tak si řeknete, že alespoň využíváte čas nějak smysluplněji, než zbytečnou honbou za něčím, co vlastně ani nepotřebujete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janka Janka | Web | 24. října 2012 v 20:33 | Reagovat

Zajímavé!:)
Zrovna dnes v noci jsem vedla dlouhatánský rozhovor s mým kamarádem, který ač je bohatý a teď se zabydluje v novém super domě, tak není šťastný. Nevěří, že kdyby se jeho příjmy zmenšily o 3/4 byl by pravděpodobně spokojenější než je teď.
Člověka dokáží potěšit opravdu maličkosti - včera jsem se v podvečer vracela domů, když se začalo stmívat. Zaparkovali jsme auto na vrchu kopce a hodinu jsme si počkali na západ slunce. Dokonalé!:) Sice jsem teď z toho nastydlá, ale co... :)

2 Katrin Katrin | Web | 24. října 2012 v 22:30 | Reagovat

Je málo těch, co o tom dovedou přemýšlet tak jako ty. Skvělý článek.

3 saleni saleni | Web | 27. října 2012 v 18:57 | Reagovat

A dokonce i úplně bez peněz se dá žít. :)
I když v ČR zatím moc freeganů není, jde to. Tím myslím squatting, dumpster diving a podobně. anarchisté mají také spoustu své zábavy, třeba infocentrum Salé, kde se  každý týden konají minimálně dvě (často ale víc) akce a neplatí se vstup, nikdo tam není veoducí, všichni jsou si rovni. Podobně v Crossu a tím myslím hlavně promítání filmů a akce zdarma. Nemluvě o iniciativách typu Food Not Bombs...
To už jsou ale extrémy (které miluji) a boj totálně proti kapitalismu. :)

Čím dál více přemýšlím, jestli je vůbec normální, že každý musí pracovat. Mně práce teda vůbec nevadí, nejsem líná, jen se mi nelíbí potřeba zaměstnání. Už jen proto, že je tu o hodně víc profesí, než člověk potřebuje k životu a proto, že tolik pracovních míst, jako je lidí prostě nejde vytvořit - z čehož pramení spousta sociologických problémů...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama