Sbohem marmeládo

10. října 2012 v 8:41 | Hank009 |  Články
Naše babičky vyráběly marmeládu. I naše matky ji vyráběly, do dnes ji vyráběly i tuzemské podniky. Tomu je však definitivně konec. Firma Hamé prohrála spor o tom, jestli smí vyrábět marmeládu. Ne že by ji nemohla vyrábět vůbec, ale už ji tak nesmí nazývat. Od teď se tyto výrobky smějí označovat pouze jako džem. Marmeládou můžeme označovat pouze výrobky vyrobené z citrusových plodů o obsahu minimálně dvacet procent.
Rum už taky není rumem, ale Tuzemákem a přitom se obsah láhve nezměnil. Tedy pokud nepřišel nějaký chytrák s nápadem lít do něj metanol. Evropská unie vytváří směrnice, které jsou k smíchu. Olomoucké tvarůžky přežily jenom díky tomu, že bylo prokázáno, že jde o tradiční výrobek. Nechápu, co tím bruselští úředníci sledují. To že nám srovnali cukrovar se zemí a zničili celou cukrovarskou výrobu jim nikdy nelze zapomenout. Tady alespoň vidím důvod. Malý stát přece nemůže být velkým vývozcem cukru. Co by potom chudáci žabožrouti dělali, kdyby jim vývozní cena jejich cukru klesla a jejich obchodování by zaznamenalo citelnou ztrátu? Šťastní by z toho nebyli. Tak udělali nádhernou fintu, koupili český cukrovar, do kterého původní majitel investoval obrovské částky na renovaci a srovnají ho se zemí. Což se odrazilo nejejn v pěstování cukrové třtiny, ale i v tom, že z vývozce se z našeho státu stal dovozce. Bezva, zaplatili jsme nováčkovskou daň za to, že jsme vstoupili do EU.
Ale s marmeládou mi to opravdu nedává smysl. Nedokážu si představit jednání, na kterém úředníci hlasují o tom, jestli teda je v jejich zájmu, aby čeští výrobci měli značku na tak tradiční výrobek, jakým marmeláda podle mého názoru je. A ti chytří pánové se rozhodli, že není. Bude to zkrátka džem, ať je to všude stejné a neohrozí se tím konkurenceschopnost ostatních států v obchodu s tímto produktem.
Alespoň to nebude matoucí jak praví jeden vtip, kdy zastaví policista auto a celý zmatený volá nadřízenému. Šéfe, zastavili jsme podezřelou osobu. Řidič má v papírech napsáno Jam, tvrdí, že veze džem a přitom má auto plné marmelády.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama