Buržousti v čele EU

16. dubna 2013 v 9:34 | Hank009 |  Články
Evropská unie je nádherná věc. Přijme za své různé státy, ve kterých jako daň za vstup zničí jejich největší vývozní komodity a do té dané země bude dovážet svůj šunt a pekelně na něm vydělávat. Tyto mocnosti se samozřejmě nezapomenou ohánět čísly, kolik a kam přispěly a podobné matoucí statistiky. V naší zemi tak dopadly cukrovary a postupně se likviduje všechno, co se oněm buržoustům nelíbí. Jednoduše sestaví komisi, přidělí jí krásný grant a tato komise vymyslí, jak z normálního obchodu udělat obchod nelegální. EU je jenom systém, který kontroluje veškerý obchod na nadnárodní úrovni a z bohatých států dělá ještě bohatší a všechno kontroluje čísly, které jsou sice pravdivé, ale jaksi jen napůl.
Vysvětlím na příkladu. Představte si skupinku lidí, kteří přispívají nějakou částkou do společného rozpočtu. Najednou nastane situace, že nezodpovědný Franta si chce žít nad poměry a nijak zvlášť ho nezajímá, že si to nemůže dovolit. A protože je Franta super týpek, je vlastníkem lukrativních pozemků a nemovitostí a všichni ho tedy mají rádi, domluví se, že mu společně půjčí peníze za určitých podmínek. Samozřejmě mu to vysvětlí tak, aby to ten nebožák nepochopil správně a neřeknou mu, že odteď je jejich dlužníkem a že si s ním mohou dělat co chtějí. A tak ostatním kamarádům zbývá vyřešit už jen malá drobnost. Kolik kdo vlastně nebohému dlužníkovi půjčí. Nikomu se do toho moc nechce, ale udělat se to musí. Začnou se vytahovat čísla, chvíli se všichni handrkují, ale nakonec se všechno nějak domluví.
Na konci roku se tito kamarádi sejdou, aby si při pivku řekli, jak minulý rok hospodařili. Nejbohatší z nich, říkejme mu třeba Josef, začne okamžitě rozkřikovat kolik peněz dal do společného rozpočtu a kolik ještě půjčil kamarádovi Frantovi. Ostatní mlčí, protože tolik peněz si dovolit nemůžou. A teď přijde ta pointa. Josef dal deset tisíc plus pět půjčil. Ostatní dali jeden tisíc a pět set půjčili. Takže to vypadá, jako kdyby na tom byl nejvíc bitý chudák Josef. Jenže tohle se říká v hospodě a na veřejnosti, ale ve skutečnosti každý ví, že Josef bere ročně tři miliony a ostatní jen třicet táců.
Ale co jsem to chtěl vlastně říct? Jo už vím. Ty komise. Takže EU sestavila komisi, vyčlenila jí rozsáhlý grant a tato komise vydá doporučení, kvůli kterému kamiony nebudou moct být takové ohavně ploché a krabiciózní, ale hezky kulaťoučké. Nedává to smysl a každý si jen řekne, že je to jen stupidní doporučení a mávne nad tím rukou. Já bych ale nic nedal za to, že někde v některém z těch buržoustích států se chystají vyrábět aerodynamické tahače a zjistili, že to nebude tak jednoduché a hlavně výdaje na vývoj nových prototypů budou nemalé. Takže si zajdou poplakat na ramena politiků. Ekonomům řeknou, že to ušetří statisíce ročně na jednom autě na spotřebě, zeleným že se tím sníží emise, zdravotnictví že takto tvarované tahače usmrtí méně lidí a lidem všechno dohromady. Páni politici se domluví, sestaví komisi, která vydá doporučení a daná automobilka začne vyrábět. Ze začátku to bude stát nehorázné sumy a proto ostatní automobilky zůstanou při starých modelech a dál budou sypat jeden tahač za druhým. A za dva roky, až se rozjede výroba těchto nádher naplno, nezůstane jen na doporučení, ale nenápadně se přejde k povinnosti ze zákona. Starým, neekologickým a vražedným strojům se napaří daně z toho či onoho a nakonec stejně všichni zjistí, že budou muset vyrábět tyto hezky tvarované sráče. Jenže tou dobou si každý raděj koupí kamion "vyhovující" podle nové normy, než aby platil nehorázně přemrštěné poplatky za škaredou herku. Takže se penízky vynaložené na vývoj automobilce velmi rychle vrátí a navíc má ten daný výrobce minimálně dva roky zaručený monopol na trhu s tahači. Nikdo už nemůže nic namítnout, zákon je uveden do praxe a konkurence je rozmetána jako smetí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pan filuta Pan filuta | 18. dubna 2013 v 14:16 | Reagovat

Ať shoří celá zkurvená Evropská unie!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama